czwartek, 30 sierpnia 2007

Lepsza strona bez budowania strony

Pierwszą rzeczą o jakiej powinnismy pomysleć zanim zaczniemy budować stronę www jest użytkownik ! Niestety większosć stron jest bardziej nastawiona na firmę, którą promują niż na użytkownika. Każdy internauta tak naprawdę ma własne powody i cele odwiedzając stronę internetową. Bez względu na grupę docelową użytkowników strona internetowa powinna komunikować się z szeroką rzeszą internautów. Dlatego też, aby odniesć sukces strona internetowa powinna prezentować dogłębnie, ale w sposób przystępny swoją zawartosć i spełniać cele przed nią postawione (np. sprzedaż produktów, rejestracja nowego użytkownika).

Aby odniesć sukces użytkownicy naszych stron chcą:

1. Prostej nawigacji która jest przejrzysta i spójna.
Najgorsza jest utrata internauty przez to, że czuje się osaczony w gąszczu naszych stron, ponieważ nawigacja, ich struktura i wzajemne powiązania stanowią istny labirynt. Najlepiej by internauta mógł z każdej naszej strony nawigować do strony głównej i by mógł dostać się do stron docelowych z pomocą jednego kliknięcia. Obserwacje i badania pokazują, że internauci chcą znajdywać informację szybko i w sposób intuicyjny.

2. Klarownych stron.
Internauci nie preferują stron bez koncepcji, z różnymi graficznie podstronami, z przeładowaniem niepotrzebnych rzeczy (grafika, wideo, muzyka itp.). Strony i podstrony powinny się cechować pewną koncepcją i podobieństem (układ strony, takie samo menu itd.).

Czytając powyższe wskazówki stwierdzicie, że to banał. Ale przyjrzyjcie się niektórym stronom w necie, a zauważycie, że nadal ludzie powtarzają te błędy. Bez bicia się przyznam, że ja też.

Ale jak osiągnąć to co napisałem ?

Odpowiedzią jest odpowiednie zaprojektowanie stron, ich układu i wzajemne powiązania.
Nie tylko skupiamy się na technicznych sprawach, ale także na każdym aspekcie tzn. na funkcjonalnosci stron, projekcie, technicznymi rozwiązaniami i najważniejszym czyli użytecznoscią stron.

Warto więc stracić trochę czasu by się nad tym wszystkim zastanowić zanim zaczniemy budować nasze strony.

dodajdo.com

Brak komentarzy: