niedziela, 1 lipca 2007

Page Ranking

Wg. Wikipedii page ranking metoda nadawania indeksowanym stronom internetowym określonej wartości liczbowej, oznaczającej jej jakość. Algorytm page ranking jest wykorzystywana przez Google i został opracowany przez jej założycieli. Ulepszenie zaproponowane przez twórców Google polega na ważeniu jakości odnośników wskazujących na rozpatrywany tekst ich własną wartością PageRank. Innymi słowy: jeśli na dany tekst powołuje się artykuł, który sam ma wysoką ocenę, ma to większe znaczenie, niż gdy na ten sam tekst powołuje się mało popularna strona. Oczywiście szczegóły algorytmu są tajne. Ponadto PageRank jest tylko jednym z wielu elementów decydujących o ostatecznej pozycji danej strony wśród wyników wyszukiwania, a wprowadzane zmiany powodują, iż ma on coraz mniejszy na nią wpływ.

Ja od pewnego czasu zainstalowałem sobie licznik page rank (http://www.pageranking.pl/) by mieć wgląd na swoją pozycję. Jako, że moja strona jest powieszona na Googlepages można ją znaleźć pod adresem http://kkornolio.googlepages.com/ (a tak na marginesie to m.in. dlatego chyba nie warto tworzyć strony na darmowych serwisach). W zależności od kategorii statystyki plasuję się na całkiem niezłym poziomie tym bardziej, że serwis zacząłem budować niecałe 3 msc. temu.

Oczywiście im wyższy Page Ranking (PR) tym lepiej dla nas i naszej strony. Jesteśmy wtedy wyżej w wynikach wyszukiwań.

Ale jak to sprawdzić ? Wystarczy wejść na http://www.optymalizacja.com/google-ranking.php.

Ale od czego to zależy ? Od tak zwanej optymalizacji strony.

A jak optymalizować ? Można np.:

1. Linkować się wzajemnie z innymi serwisami czyli ktoś umieszcza link do naszej strony. Linkowanie miedzy serwisami jest najprostszą formą podniesienia swojej pozycji i jest powszechnie wykorzystywaną. Ale lepiej dla nas jak jakaś strona kieruje do nas niż linki w obie strony. Aczkolwiek wg specjalistów PR już nie jest tak ważny jak kiedyś.

2. Optymalizować pod kątem słów kluczowych. Słowa kluczowe to słowa które mają fundamentalne znaczenie dla naszej strony. Np. dla producenta wibratorów takim słowem może być "falujący wibrator". Sztuka polega na tym by słowa kluczowe odpowiednio wpleść w swoją stronę tak by wyszukiwarki ją wysoko indeksowały.

A dlaczego to wszystko jest takie ważne ? Ano po to by nasz e-biznes szczególnie jeśli ma być biznesem 24h cały czas przynosił nam optymalne profity.

Generalnie jest to temat rzeka i myślę, że nie jeden mój post będzie zahaczał o ten temat.

dodajdo.com

Brak komentarzy: