sobota, 21 lipca 2007

Błędy w prowadzeniu bloga

Dziś przeczytałem interesujący artykuł o Rose DesRochers’a ze strony SiteProNews.

Często prowadząc blogi popełniane są podstawowe błędy.

1. Muzyka w tle.
Jest to najpowszechniejsza kategoria skarg, jakie podnoszą internauci. odwiedzający blogi. Zaleca się, więc by nie urozmaicać blogi muzyką płynącą w tle. Albo przynajmniej umożliw wyłącznie muzyki.

2. Rozdzielczość ekranu.
Zaprojektuj swoje strony dla wszystkich rozdzielczości, tak by oglądać je optymalnie. Po zaprojektowaniu bloga sprawdź jak on wygląda w poszczególnych rozdzielczościach (np. 800x600, 1024x768). Nie zakładaj, że każdy odwiedzający cię internauta używa tej samej rozdzielczości, co ty. Nie ma nic gorszego niż przesuwanie w poziomie strony.

3. Brak opisów zdjęć.
Jeśli masz jakieś zdjęcia w blogu podpisz je pod spodem. Wyszukiwarki nie indeksują zdjęć, lecz tekst.

4. Blokada kliknięć prawego klawisza.
Często blokuje się możliwość klikania prawym przyciskiem myszy by internauta nie mógł ściągnąć zdjęć z blogu. Jest to mało skuteczny sposób bo większość z nas wie jak obejść taką blokadę.

5. Różne przeglądarki.
Blogi mogą wyglądać całkowicie odmiennie w różnych przeglądarkach internetowych. Sprawdź, więc to oglądając go w najbardziej popularnych.

6. Zbyt dużo reklam.
Dodawanie mnóstwa reklam do bloga przynosi z reguły odwrotny efekt. Najlepiej jak umiejscowisz kilka (2-3) wybranych reklam w odpowiednich miejscach.

7. Przeładowanie stron.
Niektórzy bloggerzy umieszczają mnóstwo „wodotrysków” (grafik, filmów, muzyki) na swych stronach. Nie dość, że powoduje to chaos to jeszcze strona działa wolniej. Blog powinien być prosty i przejrzysty.

8. Prawa autorskie.
Dość często na blogach umieszczane są zdjęcia ściągnięte z sieci bez pozwolenia autora zdjęć. Nie dość, że jest to nieetyczne to także jest naruszeniem prawa. Lepiej, więc uzyskajcie pisemną zgodę autorów zdjęć, grafik, komiksów zezwalającą na zamieszczenie ich na waszym blogu.

9. Podlinkowywanie zdjęć.
Polega na tym, że zdjęcie, grafika nie jest umieszczona na naszym serwerze, lecz jest linkowana do zdjęcia, grafiki na czyichś stronach. Powodujesz, że komuś szybciej kończy się limit transferu serwera.

10. Nie właściwe tytuły.
Staraj się przy publikowaniu posta nadać mu właściwy tytuł tak by świadczył, o czym będzie. Używaj także słów kluczowych w tytułach szczególnie, że ma to znaczenie przy optymalizacji twoich stron. Zastanów się, jakie słowa kluczowe wpisze potencjalny internauta.

dodajdo.com

Brak komentarzy: