poniedziałek, 20 kwietnia 2009

Lokalne wyszukiwarki

W obecnej dobie zaawansowania wyszukiwarek warto zwrócić na to, że często są one dostosowane do lokalnych potrzeb użytkowników. Co to oznacza ? Ano, że często wyszukiwarka wyświetla wyniki adekwatne do naszego kraju czy też bardziej zawężonej lokalizacji. Samo google ma taką funkcjonalność. Rozpoznaje naszą lokalizację po chociażby naszym numerze IP. Wystarczy pojechać za granicę lub połączyć się przez proxy zagraniczne by się o tym przekonać. Ostatnio byłem w Holandii i czegoś szukałem w Googlach. Oczywiście zaatakowały mnie reklamy AdSense oczywiście holenderskie.

Czy możemy to jakość wykorzystać ?

Oczywiście. Jeśli posiadasz firmę, która znajduje się w danym mieście (np. fizyczny sklep) to interesują Cię często klienci lokalni. Ostatnio nawet małe biznesy doceniły internet i chcą być łatwo znajdowalne w sieci. A więc powinniśmy posiadać własną stronę zoptymalizowaną także pod kątem obszaru naszej działalności. Powinniśmy zastanowić się także jakie wyszukiwarki są popularne w naszym kraju/regionie by móc dobrać odpowiednią optymalizację pod konkretną wyszukiwarkę.

środa, 8 kwietnia 2009

Zadbaj o bezpieczeństwo !

Właśnie przyszedł czas na odnowienie licencji pakietu chroniącego moje komputery przed zagrożeniami w sieci. I w tym właśnie momencie zdałem sobie sprawę, że nic nie pisałem na ten temat na blogu. A temat jest naprawdę bardzo ważny i nie można go ignorować.

Niebezpieczeństw w sieci jest multum. Najgroźniejszym jest włamanie bądź zawirusowanie naszego komputera złośliwym oprogramowaniem. Jeśli nie zadbamy o bezpieczeństwo może się zdarzyć, że:
1. Ktoś zniszczy efekt naszej pracy np. Twoja cyzelowana godzinami strona zostanie zastąpiona przez hakera własną stroną. Pomijam fakt, że strona ma przynosić Ci dochód, a ty jej właśnie nie masz.
2. Kradzież danych - straciłeś bazę danych klientów łącznie z ich danymi teleadresowymi. Twoja reputacja natychmiast traci. Właściwie tracisz klientów.
3. Podmiana linków - sprzedaż idzie na konto kogo innego.
4. Dostęp do Twoich haseł do kont, sklepów, stron itd. - szkody mogą być nieograniczone.
5. WŁAMANIE DO NASZEGO BANKU INTERNETOWEGO - tracisz wszystko co masz na koncie.
6. Kradzież numeru naszej karty kredytowej - zakupy na Twoje konto. Potem spłacasz je miesiącami.
7. Twój komuter to zombie tzn. hacker wykorzystuje go poprzez sieć do ataków na inne komputery.

Co więc zrobić, jak można się uchronić przed atakami i niebezpieczeństwami internetu ?

1. Zainwestuj w program antywirusowy, a najlepiej w cały pakiet chroniący przed różnymi niebezpieczeństwami. Ja korzystam np. z pakietu McAfee: Już nawet za 20 zł rocznie za licencję na 1 komputer.

Totalna ochrona dzięki zakupom przez internet może cię kosztować nawet 50% taniej

Sam antywirus tutaj
.
Hmm ktoś zapyta po co płacić skoro w sieci jest dużo darmowego oprogramowania. Prawda, ale darmowe produkty są często okrojone i nieaktualne. Płacąc jesteś pewien, że produkt jest aktualizowany nawet do kilku razy dziennie, masz wsparcie techniczne 24h na dobę.

2. Nie ściągaj pirackich programów lub programów z nieznanych stron, ponieważ często są już zainfekowane wirusami. Pomijam już kwestie etyczne kradzieży własności intelektualnej.

3. Używaj kart kredytowych rozważnie w sieci. Płać tylko jeśli strona posiada certyfikat bezpieczeństwa (tzw. żółta kłódeczka).

4. Używaj haseł. Najlepiej kilkunastoznakowych składających się z cyfr i znaków specjalnych. Nie używaj haseł łatwych do odgadnięcia takich jak Twoje imię, data urodzenia.

5. Jeśli używasz Wifi i bezprzewodowego routera zabezpiecz sieć. Niech sygnał będzie szyfrowany. Niech dostęp do sieci będzie limitowany tylko do Twoich komputerów (filtr po MAC). Właśnie jak piszę ten tekst moja karta WiFI wykryła 4 sieci w tym 2 niezabezpieczone ! Korzystam z czyjegoś internetu. A najlepsze jest to, że mogę wejść zdalnie w obu przypadkach do ustawień routera, bo nikt nie zmienił im haseł administratora ! ZGROZA !

W sieci jest dużo porad chociażby na stronach naszej TPsy. Zadbaj więc o bezpieczeństwo bowiem strata może być niebotyczna w porównaniu do 50-200 zaoszczędzonych pozornie złotych.

Polecam także książkę znanego wydawnictwa Helion.

piątek, 3 kwietnia 2009

Analiza stron w budowie strategii marketingowej strony

Ostatnio na naszym rynku ukazała się książka, która pozwoli nam ułatwić ułożenie strategii e-marketingowej naszej strony lub witryny internetowej. Odpowiada na poniższe dylematy.

Czy potrafisz odpowiedzieć na pytanie, ile osób dziennie odwiedza Twój serwis lub blog? Jak długo przebywają w Twoim sklepie i która strona przyciąga najwięcej klientów? Jeżeli jesteś w stanie przytoczyć te dane, z pewnością korzystasz z narzędzi pozwalających na analizę ruchu na Twojej witrynie. Jeżeli jednak nie masz bladego pojęcia, jak interpretować i wykorzystać te informacje, dzięki tej książce również i Ty zaczniesz efektywnie korzystać ze statystyk! Analizy ruchu na stronie oferuje wiele źródeł, jednak dopiero usługa uruchomiona przez Google Analytics w 2005 roku sprawiła, że zaawansowane narzędzia stały się dostępne dla przeciętnego webmastera.

Jeśli Cię interesuje publikacja więcej tutaj.