środa, 8 kwietnia 2009

Zadbaj o bezpieczeństwo !

Właśnie przyszedł czas na odnowienie licencji pakietu chroniącego moje komputery przed zagrożeniami w sieci. I w tym właśnie momencie zdałem sobie sprawę, że nic nie pisałem na ten temat na blogu. A temat jest naprawdę bardzo ważny i nie można go ignorować.

Niebezpieczeństw w sieci jest multum. Najgroźniejszym jest włamanie bądź zawirusowanie naszego komputera złośliwym oprogramowaniem. Jeśli nie zadbamy o bezpieczeństwo może się zdarzyć, że:
1. Ktoś zniszczy efekt naszej pracy np. Twoja cyzelowana godzinami strona zostanie zastąpiona przez hakera własną stroną. Pomijam fakt, że strona ma przynosić Ci dochód, a ty jej właśnie nie masz.
2. Kradzież danych - straciłeś bazę danych klientów łącznie z ich danymi teleadresowymi. Twoja reputacja natychmiast traci. Właściwie tracisz klientów.
3. Podmiana linków - sprzedaż idzie na konto kogo innego.
4. Dostęp do Twoich haseł do kont, sklepów, stron itd. - szkody mogą być nieograniczone.
5. WŁAMANIE DO NASZEGO BANKU INTERNETOWEGO - tracisz wszystko co masz na koncie.
6. Kradzież numeru naszej karty kredytowej - zakupy na Twoje konto. Potem spłacasz je miesiącami.
7. Twój komuter to zombie tzn. hacker wykorzystuje go poprzez sieć do ataków na inne komputery.

Co więc zrobić, jak można się uchronić przed atakami i niebezpieczeństwami internetu ?

1. Zainwestuj w program antywirusowy, a najlepiej w cały pakiet chroniący przed różnymi niebezpieczeństwami. Ja korzystam np. z pakietu McAfee: Już nawet za 20 zł rocznie za licencję na 1 komputer.

Totalna ochrona dzięki zakupom przez internet może cię kosztować nawet 50% taniej

Sam antywirus tutaj
.
Hmm ktoś zapyta po co płacić skoro w sieci jest dużo darmowego oprogramowania. Prawda, ale darmowe produkty są często okrojone i nieaktualne. Płacąc jesteś pewien, że produkt jest aktualizowany nawet do kilku razy dziennie, masz wsparcie techniczne 24h na dobę.

2. Nie ściągaj pirackich programów lub programów z nieznanych stron, ponieważ często są już zainfekowane wirusami. Pomijam już kwestie etyczne kradzieży własności intelektualnej.

3. Używaj kart kredytowych rozważnie w sieci. Płać tylko jeśli strona posiada certyfikat bezpieczeństwa (tzw. żółta kłódeczka).

4. Używaj haseł. Najlepiej kilkunastoznakowych składających się z cyfr i znaków specjalnych. Nie używaj haseł łatwych do odgadnięcia takich jak Twoje imię, data urodzenia.

5. Jeśli używasz Wifi i bezprzewodowego routera zabezpiecz sieć. Niech sygnał będzie szyfrowany. Niech dostęp do sieci będzie limitowany tylko do Twoich komputerów (filtr po MAC). Właśnie jak piszę ten tekst moja karta WiFI wykryła 4 sieci w tym 2 niezabezpieczone ! Korzystam z czyjegoś internetu. A najlepsze jest to, że mogę wejść zdalnie w obu przypadkach do ustawień routera, bo nikt nie zmienił im haseł administratora ! ZGROZA !

W sieci jest dużo porad chociażby na stronach naszej TPsy. Zadbaj więc o bezpieczeństwo bowiem strata może być niebotyczna w porównaniu do 50-200 zaoszczędzonych pozornie złotych.

Polecam także książkę znanego wydawnictwa Helion.

dodajdo.com

Brak komentarzy: