niedziela, 5 października 2008

Działania PRowe

Dziś chciałbym po dłuższej przerwie napisać co nieco o tzw. PR czyli Public Relation w e-biznesie. Dla osób nie obeznanych w tematyce powiem krótko, że chodzi o działalność zmierzającą do stworzenia takich relacji i komunikowaniu się ze światem zewnętrznym w celu wykreowania pozytywnego wizerunku naszej firmy, produktu czy też właśnie serwisu.

W najprostszej postaci polega to na przygotowaniu tzw. press releasu (notatki prasowej) dziennikarzowi poprzez przesłanie mu mailem bądź też powieszeniu na naszych stronach. Najlepiej jednak mieć kilku znajomych (w sensie profesjonalnych) dziennikarzy, którzy zawodowo parają się tematyką, która jest w obrębie naszych zainteresowań. Przy czym należy być kreatywnym i nie poprzestawać na przygotowywaniu notek prasowych. W końcu każdy tak robi. Może warto by podrzucić dziennikarzowi parę fajnych tematów i zasugerować, że nasza firma m.in. specjalizuje się w nich ?

Na zachodzie są już nawet firmy specjalizujące się w kontaktowaniu dziennikarzy z firmami chcącymi polepszyć swój PR. Oczywiście pociąga to za sobą koszty więc warto na początku o ile jesteśmy domorosłymi e-biznesmenami spróbować samemu. Warto chociażby pisać darmowe artykuły w Artelis.pl, udzielać się na forach tematycznych, używać serwisów społecznościowych takich jak Facebook, LinkedIn czy Goldenline do budowania grup społecznościowych. Oczywiście by osiągnąć efekty należy wnosić wartość dodaną do treści a nie tylko skupiać się na samej reklamie naszej firmy, produktu czy serwisu.

Ale tak naprawdę PR można budować na różne sposoby i im mniej sztampowo podejdziemy do tematu tym lepiej.

dodajdo.com

Brak komentarzy: